Pályázó: Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttes
Támogatás: 3 300 000 Ft
A támogatási időszakban megvalósult szakmai programjaink címszavakban
2023-ban együttesünk megalakulásának 85., újjászerveződésének 30. évfordulóját ünnepeltük, vagyis a jubileumi éve volt! 2023 nyarától szakmai munkánk középpontjában az ünnepre való felkészülés állt. 2023. november 11-én, Szent Márton ünnepére terveztük gálaműsorunkat, kivételesen a Körmendi Kulturális Központ színháztermébe. (Köszönet Körmend városának). Az eseményre a Muharay Szövetség tagjai közül hívtunk „Fülöp Ferenc díjas” szólistákat, hogy együtt ünnepelhessünk. Kiállítással, két félidős nagyműsorral készültünk a teltházas eseményre.
2023 nyarán a gencsapáti kincskereső táborzáró eseményeit bonyolítottuk, Nádasdon augusztus 5-én a „Pajtakult” program keretében mutatkoztunk be a Boglya Népzenei Együttessel. Szeptember 1-3. között a Kőszeg-hegyalja 5 településén került megrendezésre az „Asztalkő-fesztivál”, ahol a velemi „Folkszínpadon” közreműködünk. Vas vármegye értéknapja program keretében szeptember 15-én, Szombathelyen a „Folk a téren” közös gencsi verbunkot táncoltunk a résztvevőkkel. A vármegyei értéknap szeptember 16-án Gencsapátiban került megrendezésre, ahol népművészeti értékeinket mutattuk be énekes táncos, zenész közösségeinkkel, helyi termelőkkel, kézműves népi iparművész alkotóinkkal.
Közben szeptember 6-10. között Szlovéniában, a celjei nemzetközi néptáncfesztiválon képviseltük hazánkat és szűkebb pátriánkat! A Hagyományok Háza Hálózattal közösen terveztük szeptember 30-án, Csornán a „Verbunk napja” programot, amelyben együttesünk közreműködött. Jubileumi műsorunkat (november 11.) követően a Lajtha László koreográfiai versenyen vettünk részt ahol dr. Györke Eszter Anyáink öröksége című koreográfiával megosztott első díjat nyert az alkotó és közösségünk.
Adventban a Kassa-Jánok , Béke- Sárosfa és a Gencsapáti Nemzetközi Betlehemes Találkozón és a Kiscsőszi „Kárpát-medencei Regős Találkozón” vettünk részt. Januárban (27-28-án) Lakitelken a Vas Vármegye értéktárát bemutató programra kaptunk meghívást.
Április 6-án, a Táncháztalálkozó – Muharay gála műsorában közreműködtünk. Május 11-én, a Forgórózsa fesztiválon, Tatabányán a hagyományőrző gálaműsorban mutattuk be táncainkat, viseletünket és lakodalmas hagyományainkat.
A 27. Gencsi Söprű Néptáncfesztivált 2024 Pünkösdjén (05.19.) társzervezőként valósítottuk meg 18 néptáncegyüttes 458 táncos 5 zenekar részvételével. A fesztivált megelőző pénteken a Magyar Állami Népi Együttes „Táncos magyarok” című műsorában közreműködtünk Gencsapátiban.
Egyházashetyén, Berzsenyi Dániel szülőfalujában, május 31-én a Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttes a Zsivány zenekarral gyermeknapon és májusfa ki táncoláson vett részt. A májusfa kitáncolást megismételtük Gencsapátiban, június 2-án a Gencsapáti Legénycéh tagjaival.
Június 7-én Sümegen, az MGYGYT – Magyar Gyermekonkológusok Társasága 2024. évi Nyári Ülésének gálaestjén jártunk az ELTE SEK –Szökős Néptáncegyüttessel és a Vasi Legényczéhvel.
Együttesünk június 28-án, Szentpéterfán- a Petőfi Kulturális Program keretében- a „Folklórgála” programon közreműködött bemutatva a gencsi lakodalmas szokásokat és egy szlavón lakodalom „éjfél utáni mulatságát”, majd táncházba invitáltuk a nagyérdeműt.
Az elnyert támogatás felhasználása
Oktatói, szakmai közreműködő díjra, a folyamatos szakmai munka megvalósítására 950 000 Ft-ot.
Szakmai programjainkhoz kapcsolódó népzenei szolgáltatásra 1 216 500 Ft-ot terveztünk a támogatás terhére.
Szakmai programunk utazási költségeire, megyei, régiós, országos programokhoz kapcsolódóan 753 500Ft-ot használtunk fel. Reklám és marketing (elektronikus és print megjelenések), fotók, videók költségeire 380 000 Ft-ot használtunk fel a támogatás terhére.
Nagyon köszönjük együttműködő partnereink segítségét, külön a Csoóri Sándor Alap támogatását, amely a népművészeti mozgalmunk fejlesztésének, megmaradásának legfőbb sarokpontja lett az elmúlt 7 esztendőben.